A60F2R4BT250T
Amotech
Product No:
A60F2R4BT250T
Manufacturer:
Amotech
Description:
CAP CER 2.4PF 250V C0G/NP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series A60F
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Mfr Amotech
Capacitance 2.4 pF