A700X227M006ATE010
KEMET
Product No:
A700X227M006ATE010
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
In Stock : 669
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Ratings -
Series AO-Cap A700
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency 4.7 A @ 100 kHz
Mfr KEMET
Capacitance 220 µF