A784MS157M1HLAS026
KEMET
Product No:
A784MS157M1HLAS026
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP ALUM POLYMER 150UF 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 594 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm
Ratings AEC-Q200
Series A784
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Mfr KEMET
Capacitance 150 µF