AB-EZD24R-B3
American Bright Optoelectronics Corporation
Product No:
AB-EZD24R-B3
Package:
3030
Batch:
Datasheet:
Description:
LED AB-EZD RED 625NM 3030
User Guide
Viewing Angle 120°
Color Red
Height - Seated (Max) 0.024" (0.62mm)
Current - Max -
Current - Test 110mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 16 lm/W
Product Status Active
Supplier Device Package 3030
Wavelength 625nm (620nm ~ 630nm)
Luminous Flux @ Current/Temperature 42lm (39lm ~ 44lm)
Series AB-EZD
Temperature - Test 25°C
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Mfr American Bright Optoelectronics Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 24V