AB-FB01208-19700-8A1
American Bright Optoelectronics Corporation
Product No:
AB-FB01208-19700-8A1
Description:
LED MOD AB-FB RGBW LNR STRIP
User Guide
Lens Type Flat
Light Emitting Surface (LES) -
Configuration Linear Light Strip, Flexible
Viewing Angle 120°
Color Red, Green, Blue, White (RGBW)
Current - Test 1.5A Red, 1.5A Green, 1.5A Blue, 1.5A White
Current - Max -
CRI (Color Rendering Index) 80
Size / Dimension 5000.00mm L x 15.00mm W
Lumens/Watt @ Current - Test 18 lm/W Red, 58 lm/W Green, 14 lm/W Blue
Product Status Active
Wavelength 623nm Red, 520nm Green, 445nm Blue
Luminous Flux @ Current/Temperature 108lm Red, 290lm Green, 70lm Blue, 492lm White
Series AB-FB
Temperature - Test 25°C
Type LED Module
Mfr American Bright Optoelectronics Corporation
Height 14.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 12V