ABC15HETI
Sullins Connector Solutions
Product No:
ABC15HETI
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 15POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 1
Number of Positions 15
Color -
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Read Out Single
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Type Cantilever
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Positions/Bay/Row -
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)