ACB50DYFD
Sullins Connector Solutions
Product No:
ACB50DYFD
Description:
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Color Black
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Flange Feature Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Type Cantilever
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Positions/Bay/Row 50
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.050" (1.27mm)