ACC750-1T48
Bel Power Solutions
Product No:
ACC750-1T48
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 749W
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr Bel Power Solutions
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.21" L x 4.00" W x 1.61" H (234.0mm x 101.6mm x 41.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 15.6 A
Series ACC750 (750W)
Power (Watts) 749W