ACD-14BMMC-LL7AP0
Amphenol LTW
Product No:
ACD-14BMMC-LL7AP0
Manufacturer:
Amphenol LTW
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Insert Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 300V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert C
Mfr Amphenol LTW
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -40°C ~ 105°C