Home / TVS Diodes / ACPDZC12V0B-HF
minImg
ACPDZC12V0B-HF
Comchip Technology
Product No:
ACPDZC12V0B-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
0201/DFN0603
Description:
AUTOMOTIVE DIODE ESD 12VWM 20VC
In Stock : 8750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs)
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 3pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 112W
Product Status Active
Supplier Device Package 0201/DFN0603
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)