ADP2109CB-1.8EVALZ
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP2109CB-1.8EVALZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Description:
BOARD EVAL FOR 1.8V ADP2109
User Guide
Main Purpose DC/DC, Step Down
Current - Output 600mA
Product Status Obsolete
Series -
Regulator Topology Buck
Frequency - Switching 3MHz
Supplied Contents Board(s)
Voltage - Output 1.8V
Board Type Fully Populated
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Mfr Analog Devices Inc.
Utilized IC / Part ADP2109
Package Box
Voltage - Input 2.3V ~ 5.5V