ADP3050ARZ-3.3
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3050ARZ-3.3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG MULTI CONFG 3.3V 1A 8SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 30V
Output Type Fixed
Current - Output 1A (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Buck, Buck-Boost, SEPIC
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.6V
Series -
Function Step-Down, Step-Up/Step-Down
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 200kHz
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V