ADP3335ARM-2.5-RL7
Analog Devices Inc.
Product No:
ADP3335ARM-2.5-RL7
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LDO 2.5V 500MA 8-MSOP
In Stock : 6303
Ext Price
  • 128
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Input (Max) 12V
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Shutdown
Series anyCAP®
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 500mA