ADS1118IDGST
Texas Instruments
Product No:
ADS1118IDGST
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
10-VSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10VSSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Supply, Digital 2V ~ 5.5V
Input Type Differential, Single Ended
Number of A/D Converters 1
Configuration MUX-PGA-ADC
Architecture Sigma-Delta
Data Interface SPI
Voltage - Supply, Analog 2V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 10-VSSOP
Reference Type Internal
Series -
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)