AE771W12-10S
Conesys
Product No:
AE771W12-10S
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 600VDC
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 12-10
Mfr Conesys
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 175°C