AE771W16-14P
Conesys
Product No:
AE771W16-14P
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 600VDC
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 16-14
Mfr Conesys
Connector Type Receptacle, Male Pins
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 175°C