AE771W20-16S
Conesys
Product No:
AE771W20-16S
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 1000VDC
Current Rating (Amps) 13A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-16
Mfr Conesys
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 175°C