AE776L20-16SW
Conesys
Product No:
AE776L20-16SW
Description:
CONN PLUG FMALE 16POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 1000VDC
Current Rating (Amps) 13A
Product Status Active
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Size - Insert 20-16
Mfr Conesys
Connector Type Plug, Female Sockets
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C