AEO25K48N-L
Artesyn Embedded Power
Product No:
AEO25K48N-L
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 66W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 1.2V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 25A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series AEO40 (66W)
Power (Watts) 66 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 85.5%