AGCG.16RD500
Techflex
Product No:
AGCG.16RD500
Manufacturer:
Techflex
Description:
SLEEVING 0.053" ID FBRGLASS 500'
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 155°C
Diameter - Inside 0.053" (1.35mm)
Color Red
Material Fiberglass, Acrylic Coated
Liquid Protection Oil Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Diameter - Outside 0.085" (2.16mm)
Type Attributes Braided
Series Flex Glass® Acrylic
Type Sleeving, Insulated
Length 500' (152.40m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Features Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.016" (0.40mm)