AGH360-48S12-6L
Artesyn Embedded Power
Product No:
AGH360-48S12-6L
Description:
DC DC CONVERTER 12V 360W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.43" H (61.0mm x 57.9mm x 11.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 30A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series AGH360 (360W)
Power (Watts) 360 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/2 Brick
Efficiency 94.5%