AGQ20TS12Y
Panasonic Electric Works
Product No:
AGQ20TS12Y
Description:
RF/Wireless
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 11.7 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 1.026 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AGQ TH
Operate Time 4 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC