AH71533569-A
Panasonic Electric Works
Product No:
AH71533569-A
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
User Guide
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 2.500gf
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 5A (AC), 500mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series AH7
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 15gf
Overtravel 0.087" (2.2mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.296" (7.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number AH715
Differential Travel 0.086" (2.2mm)