AHA0608470M035R
KYOCERA AVX
Product No:
AHA0608470M035R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP ALUM HYB 47UF 20% 35V SMD
In Stock : 873
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm
Ratings -
Series AHA
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 47 µF