AHA1010560M050R
KYOCERA AVX
Product No:
AHA1010560M050R
Description:
CAP ALUM HYB 56UF 20% 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 56 µF