AHD107M10E16T
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AHD107M10E16T
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 62 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series AHD
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 105.4 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 2 Ohms