AK3-066C-12
Littelfuse Inc.
Product No:
AK3-066C-12
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 66VWM 120VC AXIAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 6000pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 72V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series AK3
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 120V
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V