AK6-240C-12
Littelfuse Inc.
Product No:
AK6-240C-12
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 2000pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 250V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series AK6
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 340V
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 240V