AK6-240C-BP
Micro Commercial Co
Product No:
AK6-240C-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
AK
Description:
TVS DIODE 240VWM 340VC AK
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 250V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package AK
Series AK
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 340V
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 240V