Home / DC DC Converters / AK60A-024L-033F20G
minImg
AK60A-024L-033F20G
Artesyn Embedded Power
Product No:
AK60A-024L-033F20G
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 20A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series AK60A (100W)
Power (Watts) 100 W