AK6E-170C
Eaton - Electronics Division
Product No:
AK6E-170C
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 170VWM 260VC AXIAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs)
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 180V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series AK6E
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 260V
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V