Home / RF Antennas / AKIT-GPSS746MP-001
minImg
AKIT-GPSS746MP-001
TE Connectivity Laird
Product No:
AKIT-GPSS746MP-001
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Description:
RF ANT 772MHZ/858MHZ WHIP STR
User Guide
Frequency Range 746MHz ~ 798MHz, 821MHz ~ 896MHz, 1.85GHz ~ 1.99GHz
Applications EVDO, GPS, LTE
Number of Bands 3
Ingress Protection IP66
Termination SMA Male
Mounting Type Base Mount
Height (Max) 16.457" (418.00mm)
Product Status Obsolete
RF Family/Standard Cellular, Navigation
VSWR 2
Series Multi-band Survivor™
Antenna Type Whip, Straight
Frequency (Center/Band) 772MHz, 858MHz, 1.575GHz, 1.92GHz
Power - Max 10 W
Mfr TE Connectivity Laird
Features -
Return Loss -
Package Bulk
Gain 3dBi
Frequency Group UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)