Home / Fixed Inductors / AKPB002016103R3TA6
minImg
AKPB002016103R3TA6
Chilisin Electronics
Product No:
AKPB002016103R3TA6
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 850 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0806
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Inductance 3.3 µH