Home / Fixed Inductors / AKPE002012102R2TA2
minImg
AKPE002012102R2TA2
Chilisin Electronics
Product No:
AKPE002012102R2TA2
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0805
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 125mOhm
Inductance 2.2 µH