AKT4H1121001
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
AKT4H1121001
Description:
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Display Characters - Height 0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Output Type Relay, Voltage (External SSR)
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Number of Characters Per Row 4, 4
Communications RS-485 (Modbus)
Panel Cutout Dimensions Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Weight 0.265 lb (120.2 g)
Series KT4H
Type Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Display Type LED - Dual Color Characters
Voltage - Supply 100 ~ 240VAC
Mfr Panasonic Industrial Automation Sales
Input Range -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC