ALH206K161B064
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
ALH206K161B064
Description:
20UF 160VAC 42.5X37X28MM LS=37.5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.488" (37.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.9 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series ALH
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 20 µF
Features 85C/85% Humidity