ALZ51F48
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZ51F48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.76 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series ALZ
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 33.6 VDC