AM10E-4824SZ
aimtec
Product No:
AM10E-4824SZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
10W DC/DC Converter
User Guide
Voltage - Input (Max) 72V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 416mA
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 5-DIP Module, 4 Leads
Efficiency 86%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series *
Power (Watts) 10 W