AM10TW-4812DZ
aimtec
Product No:
AM10TW-4812DZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 417mA, 417mA
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 24-DIP Module
Efficiency 88%
Mfr aimtec
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE, cURus, UL
Voltage - Output 1 -12 ~ 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series AM10TW-Z (10W)
Power (Watts) 10 W