AM12TW-4805DZ
aimtec
Product No:
AM12TW-4805DZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 12W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.2A, 1.2A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 24-DIP Module
Efficiency 87%
Mfr aimtec
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE, UL
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series AM12TW-Z (12W)
Power (Watts) 12 W