AM15E-4815DZ
aimtec
Product No:
AM15E-4815DZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
User Guide
Voltage - Input (Max) 72V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 500mA, 500mA
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case -
Efficiency 87%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series AM15E-Z (15W)
Power (Watts) 15 W