AM15T-2415DZ
aimtec
Product No:
AM15T-2415DZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 500mA, 500mA
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 24-DIP Module
Efficiency 90%
Mfr aimtec
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series AM15T-Z (15W)
Power (Watts) 15 W