AM165.0375CR339
Anatech Electronics Inc.
Product No:
AM165.0375CR339
Description:
165.0375 MHZ CRYSTAL BAND PASS F
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Insertion Loss 8dB
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.390" L x 1.000" W (60.71mm x 25.40mm)
Height (Max) 0.750" (19.05mm)
Product Status Active
Frequency - Center 165.0375 MHz
Series -
Package / Case BNC In-Line Module
Bandwidth 3.1 kHz
Mfr Anatech Electronics Inc.
Ripple 2dB
Package Box
Impedance 50 Ohms