AM170.490CR216
Anatech Electronics Inc.
Product No:
AM170.490CR216
Description:
170.490 MHZ CRYSTAL FILTER
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Insertion Loss 6dB
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.740" L x 0.620" W (44.20mm x 15.75mm)
Height (Max) 0.560" (14.22mm)
Product Status Active
Frequency - Center 170.49 MHz
Series -
Package / Case Module, SMA Connectors
Bandwidth 15 kHz
Mfr Anatech Electronics Inc.
Ripple 0.5dB
Package Box
Impedance 50 Ohms