AM243CR166
Anatech Electronics Inc.
Product No:
AM243CR166
Description:
CRYSTAL BAND PASS FILTER
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Insertion Loss 6dB
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.100" L x 0.600" W (27.94mm x 15.24mm)
Height (Max) 0.020" (0.52mm)
Product Status Active
Frequency - Center 243 MHz
Series -
Package / Case 4-DIP Module
Bandwidth 50 kHz
Mfr Anatech Electronics Inc.
Ripple 1dB
Package Box
Impedance 50 Ohms