AM2D-0503SH52Z
aimtec
Product No:
AM2D-0503SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 400mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 7-SIP Module
Efficiency 72%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.2 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series AM2D-Z (2W)
Power (Watts) 2 W