AM4C10SCLA22000G
Amphenol Anytek
Product No:
AM4C10SCLA22000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 220V
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 14.7 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 15 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 33 VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AM
Operate Time 20 ms
Mfr Amphenol Anytek
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 220VAC
Must Operate Voltage 176 VAC