AMA12UR1-120100Y
aimtec
Product No:
AMA12UR1-120100Y
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, UL
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.76" L x 1.22" W x 2.65" H (70.0mm x 31.0mm x 67.3mm)
Product Status Active
Weight 0.174 lb (79.00 g)
Current - Output (Max) 1A
Series AMA12-Y
Power (Watts) 12 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 60.2" (1.50m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Standard Number 62368-1
Mfr aimtec
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC