AMC12DRAS-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC12DRAS-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Number of Positions 24
Color -
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Type Full Bellows
Termination Solder
Gender Female
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 12
Series -
Mfr Sullins Connector Solutions
Pitch 0.100" (2.54mm)