AMC1301EVM
Texas Instruments
Product No:
AMC1301EVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
EVAL BOARD FOR AMC1301
In Stock : 11
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Channels per IC 1 - Single
Output Type Differential
Slew Rate -
Current - Supply (Main IC) 5.9 mA
Product Status Active
Series -
Supplied Contents Board(s)
Board Type Fully Populated
Mfr Texas Instruments
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 3V ~ 5.5V
Utilized IC / Part AMC1301
Package Bulk
Amplifier Type Isolation
Current - Output / Channel 13 mA